Lok Sabha Elections 2024: List of BJP Candidates

Photo of author

By Sunil Chaudhary

The Lok Sabha elections 2024, or general elections to elect PM Modi and all representatives of Lok Sabha, are scheduled to be conducted between April and May. BJP party has announced the first and 2nd lists of candidates who are going to contest in the Lok Sabha elections 2024. BJP announced the first list of candidates, with 195 names and 2nd list of candidates, with 72 names.

PM Modi will be contesting Lok sabha elections from UP varanasi and Home Minister Amit Shah will contests from Gandhinagar Gujarat. Here, you get the complete list of the BJP candidates who are set to compete in the Lok Sabha elections 2024 with opposing parties

Lok Sabha Elections 2024: List of BJP Candidates

BJP Candidate List Lok Sabha Election 2024

By releasing the first and 2nd lists of candidates, BJP announced the names of a total of 267 candidates for the Lok Sabha elections 2024. There are 195 candidates named in the 1st list and 72 names in the 2nd list. BJP announced the names of candidates after a constituency meeting

This time, PM Modi is going to contest for the Prime Minister seat for the third time from Varanasi in Uttar Pradesh. A total of 34 Union Ministers, including Amit Shah and Rajnath Singh, are also included in the 1st list. Three former CMs, 9 Union Ministers, 2 Rajya Sabha MPs, and 15 women figures are mentioned in the second list of candidates for the BJP party.

भारतीय जनता पार्टी (भाजपा) ने आज लोकसभा चुनाव 2024 के लिए अपने उम्मीदवारों की पहली और दूसरी सूची जारी की। पहली सूची में 195 और दूसरी सूची में 72 नाम शामिल हैं, जिससे कुल 267 उम्मीदवारों की सूची तैयार हुई है।

प्रधानमंत्री नरेन्द्र मोदी एक बार फिर उत्तर प्रदेश के वाराणसी से चुनाव मैदान में उतरेंगे, जबकि गृह मंत्री अमित शाह गुजरात के गांधीनगर से अपनी किस्मत आजमाएंगे। पहली सूची में 34 केंद्रीय मंत्री, जिनमें अमित शाह और राजनाथ सिंह शामिल हैं, और दूसरी सूची में 3 पूर्व मुख्यमंत्री, 9 केंद्रीय मंत्री, 2 राज्य सभा सांसद और 15 महिला प्रत्याशियों के नाम हैं।

पहली सूची में उत्तर प्रदेश से नरेन्द्र मोदी (वाराणसी), राजनाथ सिंह (लखनऊ), स्मृति ईरानी (अमेठी) सहित अन्य प्रमुख नाम शामिल हैं। वहीं, दूसरी सूची में असम, मध्य प्रदेश, बिहार, त्रिपुरा, पश्चिम बंगाल, मणिपुर, झारखंड, गुजरात और केरल से प्रमुख उम्मीदवारों के नाम हैं।

इस चुनावी समर में भाजपा ने विभिन्न राज्यों से अपने सशक्त उम्मीदवारों को मैदान में उतारा है, जिससे विपक्षी दलों के साथ एक रोमांचक मुकाबला होने की संभावना है। भाजपा ने अपनी सूचियों की घोषणा एक सांविधानिक बैठक के बाद की, जिसमें सभी प्रमुख नेताओं और समिति सदस्यों ने भाग लिया। इस बैठक में प्रत्येक उम्मीदवार के चयन पर व्यापक चर्चा हुई और उनके पिछले कार्यकाल, जनता के बीच उनकी छवि, और उनके कार्यक्षेत्र में उनके योगदान को मद्देनजर रखते हुए फैसले किए गए।

भाजपा का लक्ष्य अपनी नीतियों और विकास कार्यक्रमों के माध्यम से एक बार फिर देश के लोगों का विश्वास जीतना है। पार्टी का मानना है कि उनके उम्मीदवार देश के विकास में अपना योगदान देंगे और जनता के हित में काम करेंगे।

लोकसभा चुनाव 2024 में विभिन्न राज्यों से चुने गए प्रत्याशियों की सूची भाजपा की वेबसाइट पर उपलब्ध है, जहां मतदाता अपने संबंधित उम्मीदवारों के बारे में विस्तृत जानकारी प्राप्त कर सकते हैं।

इस चुनावी घोषणा के साथ, भाजपा ने विपक्षी दलों के सामने एक मजबूत चुनौती पेश की है और यह संकेत दिया है कि वे आगामी लोकसभा चुनावों में एक कड़ी प्रतिस्पर्धा के लिए तैयार हैं। चुनावी मैदान में उतरे उम्मीदवारों की क्षमता और जनता के समर्थन के आधार पर ही आगामी चुनावों के परिणाम निर्धारित होंगे

BJP Candidate List Live Overview

Topic Name BJP Candidate List Loksabha Election 2024
Election name Lok Sabha Election 2024
Authority of election Indian Election Commission
Party BJP

BJP 1st candidate list

The first list of BJP candidates was released last week, and the names of 195 candidates were announced. The names on 1st list include Narendra Modi, Jyotiraditya Scindia, Home Minister Amit Shah, etc. Let’s have a look at the BJP’s 1st candidate list.

Candidates Seats
Uttar Pradesh
Narendra Modi Varanasi
Rajnath Singh Lucknow
Smriti Irani Amethi
Ritesh Pandey Ambedkar Nagar
Hema Malini Mathura
Ravi Kishan Gorakhpur
Pradeep Kumar Kairana
Sanjeev Kumar Balyan Muzaffarnagar
Om Kumar Nagina (SC)
Ghanshyam Lodhi Rampur
Parameshvar Lal Saini Sambhal
Sangam Lal Gupta Pratapgarh
Mukesh Rajput Farrukhabad
Ram Shankar Katheria Etawah (SC)
Subrat Pathak Kannauj
Devendra Singh Bhole Akbarpur
Bhanu Pratap Singh Verma Jalaun (SC)
Anurag Sharma Jhansi
Kunwar Pushpendra Singh Chandel Hamirpur
R K Singh Patel Banda
Sadhvi Niranjan Jyoti Fatehpur
Upendra Singh Rawat Barabanki (SC)
Lallu Singh Faizabad
Saket Mishra Shrawasti
Kirti Vardhan Singh Gonda
Jagdambika Pal Domariyaganj
Harish Dwivedi Basti
Praveen Kumar Nishad Sant Kabir Nagar
Pankaj Choudhary Maharajganj
Vijay Kumar Dubey Kushi Nagar
Kamlesh Paswan Bansgaon (SC)
Neelam Sonkar Lalganj (SC)
Dinesh Lal Yadav ‘Nirahua’ Azamgarh
Ravindra Kushwaha Salempur
Kripashankar Singh Jaunpur
Mahendra Nath Pandey Chandauli
West Bengal
Nisith Pramanik Cooch Behar (SC)
Manoj Tigga Alipurduars (ST)
Dr. Sukanta Majumdar Balurghat
Khagen Murmu Maldaha Uttar
Sreerupa Mitra Chowdhury Maldaha Dakshin
Dr. Nirmal Kumar Saha Baharampur
Gauri Shankar Ghosh Murshidabad
Jagannath Sarkar Ranaghat (SC)
Shantanu Thakur Bangaon (SC)
Dr. Ashok Kandari Joynagar (SC)
Dr. Anirban Ganguly Jadavpur
Dr Rathin Chakraborty Howrah
Locket Chatterjee Hooghly
Soumendu Adhikari Kanthi
Hiranmay Chattopadhyay Ghatal
Jyotirmay Singh Mahato Purulia
Dr. Shubash Sarkar Bankura
Soumitra Khan Bishnupur
Pawan Singh Asansol
Priya Saha Bolpur (SC)
Madhya Pradesh
Jyotiraditya Scindia Guna
Shivraj Singh Chouhan Vidisha
Shivmangal Singh Tomar Morena
Sandhya Rai Bhind (SC)
Bharat Singh Kushwaha Gwalior
Lata Wankhede Sagar
Virendra Khatik Tikamgarh (SC)
Rahul Lodhi Damoh
V D Sharma Khajuraho
Ganesh Singh Satna
Janardan Mishra Rewa
Rajesh Mishra Sidhi
Himadri Singh Shahdol (ST)
Ashish Dubey Jabalpur
Faggan Singh Kulaste Mandla (ST)
Darshan Singh Choudhary Hoshangabad
Alok Sharma Bhopal
Rodmal Nagar Rajgarh
Mahendra Singh Solanki Dewas (SC)
Sudhir Gupta Mandsour
Anita Nagar Singh Chauhan Ratlam (ST)
Gajendra Patel Khargone (ST)
Gyaneshwar Patil Khandwa
Durga Das Uikey Betul (ST)
Gujarat
Amit Shah Gandhinagar
Vinodbhai Lakhmashi Chavda Kachchh (SC)
Rekhaben Hiteshbhai Chaudhary Banaskantha
Bharatsinhji Dabhi Patan
Dineshbhai Kodarbhai Makwana Ahmedabad West (SC)
Parshottam Rupala Rajkot
Mansukhbhai Mandaviya Porbandar
Poonamben Maadam Jamnagar
Miteshbhai Rameshbhai Patel Anand
Devusinh Chauhan Kheda
Rajpalsinh Mahendrasinh Jadhav Panchmahal
Jasvantsinh Bhabhor Dahod (ST)
Mansukhbhai Vasava Bharuch
Prabhubhai Nagarbhai Vasava Bardoli (ST)
C R Patil Navsari
Rajasthan
Om Birla Kota
Arjun Ram Meghwal Bikaner (SC)
Devendra Jhajharia Churu
Swami Sumedhanand Saraswati Sikar
Bhupendra Yadav Alwar
Ramswaroop Koli Bharatpur (SC)
Jyoti Mirdha Nagaur
P P Chaudhary Pali
Gajendra Singh Shekhawat Jodhpur
Kailash Choudhary Barmer
Lumbaram Choudhary Jalore
Mannalal Rawat Udaipur (ST)
Mahendra Malviya Banswara (ST)
C P Joshi Chittorgarh
Dushyant Singh Jhalawar-Baran
Kerala
Rajeev Chandrashekhar Thiruvananthapuram
M L Ashwini Kasaragod
C Raghunath Kannur
Prafulla Krishna Vadakara
M T Ramesh Kozhikode
Abdul Salam Malappuram
Niveditha Subramanian Ponnani
C Krishnakumar Palakkad
Suresh Gopi Thrissur
Shobha Surendran Alappuzha
Anil K Antony Pathanamthitta
V Muraleedharan Attingal
Telangana
Bandi Sanjay Kumar Karimnagar
Arvind Dharmapuri Nizambad
B. B. Patil Zahirabad
Etela Rajender Malkajgiri
G. Kishan Reddy Secundrabad
Dr. Madhavi Latha Hyderabad
Konda Vishweshwar Reddy Chelvella
P. Bharat Nagarkurnool (SC)
Boora Narsaiah Goud Bhongir
Assam
Sarbananda Sonowal Dibrugarh
Kripanath Mallah Karimganj (SC)
Parimal Suklabaidya Silchar
Amar Singh Tisso Autonomous District (ST)
Bijuli Kalita Medhi Gauhati
Dilip Saikia Mangaldoi
Ranjit Dutta Tezpur
Suresh Bora Nowgong
Kamakhya Prasad Tasa Kaliabor
Topon Kumar Gogai Jorhat
Pradhan Baruah Lakhimpur
Jharkhand
Tala Marandi Rajmahal (ST)
Sunil Soren Dumka (ST)
Nishikant Dubey Godda
Annapurna Devi Kodarma
Sanjay Seth Ranchi
Vidhyut Baran Mahato Jamshedpur
Geeta Koda Singhbhum (ST)
Arjun Munda Khunti (ST)
Samir Oraon Lohardaga (ST)
Vishnu Dayal Ram Palamau (SC)
Manish Jaiswal Hazaribagh
Chhattisgarh
Chintamani Maharaj Sarguja (ST)
Radheshyam Rathia Raigarh (ST)
Kamlesh Jangde Janjgir-Champa (SC)
Sushri Saroj Pandey Korba
Tokhan Sahu Bilaspur
Santosh Pandey Rajnandgaon
Vijay Baghel Durg
Brijmohan Agarwal Raipur
Roop Kumari Choudhary Mahasamund
Mahesh Kashyap Bastar (ST)
Bhojraj Nag Kanker (ST)
Delhi
Praveen Khandelwal Chandni Chowk
Manoj Tiwari North East Delhi
Sushri Bansuri Swaraj New Delhi
Kamaljeet Sehrawat West Delhi
Ramvir Singh Bidhuri South Delhi
Jammu and Kashmir
Jitendra Singh Udhampur
Jugal Kishore Sharma Jammu
Uttarakhand
Mala Rajya Laxmi Shah Tehri Garhwal
Ajay Tamta Almora (SC)
Ajay Bhatt Nainital-Udhamsingh Nagar
Arunachal Pradesh
Kiren Rijiju Arunachal West
Tapir Gao Arunachal East
Goa
Shripad Yesso Naik North Goa
Tripura
Biplab Deb Tripura
Andaman and Nicobar
Bishnu Pada Ray Andaman and Nicobar Islands
Daman and Diu
Lalubhai Patel Daman and Diu

 

BJP 2nd Candidates List

The 2nd list of candidates is announced by the BJP, which consists of the names of 72 candidates. The names of candidates in 2nd list are from 11 states, including Union Minister Nitin Gadkari, CM of Haryana Manmohar Khattar, etc. Let’s look at the 2nd list below.

Assam
Sl. No. Assembly Name Name of the Candidate
1 Gauhati Shri Bhupen Hazarika
2 Nowgong Shri Rajen Gohain
3 Mangaldoi Shri NarainChandra Barkotoky
4 Tezpur Shri G.L. Agarwal
5 Silchur Shri Kabindra Puryakayastha
6 Karimganj  (SC) Shri Parimal Sukla Baidya
7 Barpeta Shri Ranjeet Thakuria
8 Dhubri Smt. Jabeen Barbhuiyan
9 Jorhat Shri Daynnanda Borgohain
10 Autonomous Dist. (ST) Shri Rattan Terom
11 Dibrugarh Shri Kamakhya Prasad Tasa
12 Lakhimpur Shri Uday Shanker Hazarika
Assam
Sl. No. Assembly Name Name of the Candidate
1 Mariani Shri Binod Gogoi
Madhya Pradesh (Additional List)
Sl. No. Constituency Name Name of the Candidate
1 Morena (SC) Shri Ashok Argal
2 Bhind Dr. Ram Lakhan Singh
3 Gwalior Shri Jaybhan Singh Pawaiyya
4 Damoh Shri Ramkrishan Kusumari
5 Sagar (SC) Shri Virendra Kumar
6 Rewa Shri Chandramani Tripati
7 Sidhi (ST) Shri Chandra Pratap Singh
8 Shahdol (ST) Shri Dalpat Singh Paraste
9 Balaghat Shri Gouri Shankar Bisen
10 Jabalpur Shri Rakesh Singh
11 Seoni Smt. Neeta Pateria
12 Chindwara Shri Prahlad Patel
13 Betul Shri Vijay Kumar Khandelwal
14 Hoshangabad Shri Sartaj Singh
15 Vidisha Shri Shivraj Singh Chouhan
16 Shajapur (SC) Shri Thawar Chand Gehlot
17 Khargone Shri Krishna Murari Moghe
18 Dhar (ST) Shri Chattar Singh Durbar
19 Jhabua (ST) Smt. Relam Chouhan
20 Mandsaur Dr. Laxmi Narain Pandey
Daman & Diu
Sl. No. Constituency Name Name of the Candidate
1 Daman & Diu Shri Gopal Tandel
Bihar Additional List
Sl. No. Constituency Name Name of the Candidate
1 Bettiah Shri Madan Jaiswal
2 Motihari Shri Radha Mohan Singh
3 Darbhanga Shri Kirti Azad
4 Araria (SC) Shri Sukhdev Paswan
5 Katihar Shri Nikhil Kumar Choudhary
6 Bhagalpur Shri Sushil Kumar Modi
7 Nawada (SC) Shri Sanjay Paswan
8 Gaya (SC) Shri Balbir Chand
9 Sasaram (SC) Shri Munni Lal Ram
Tripura list
Sl. No. Constituency Name Name of the Candidate
1 Tripura East (ST) Shri Pulin Dewan
West Bengal list
Sl. No. Constituency Name Name of the Candidate
1 Alipurduar (ST) Shri Manoj Tigga
2 Balurghat (SC) Shri Manmohan Roy
3 Malda Shri Badshah Alam
4 Berhampore Shri Tapas Chatterjee
5 Krishnanagar Shri Satyabrata Mukherjee
6 Dum Dum Shri Tapan Sikdar
7 Joynagar (SC) Shri Asit Baran Thakur
8 Midnapore Shri Rahul Sinha
9 Durgapur (SC) Shri Shib Narain Saha
10 Burdwan Dr. Anindya Gopal Mitra
11 Birbhum (SC) Dr. (Smt.) Tapati Mandal
12 Arambagh Shri Swapan Nandy
Manipur list
Sl. No. Constituency Name Name of the Candidate
1 Inner Manipur Shri Chaoba Singh
2 Outer Manipur (ST) Shri D. Loli Adanee
Jharkhand additional list
Sl. No. Constituency Name Name of the Candidate
1 Palamau (SC) Shri Brajmohan Ram
2 Lohardaga (ST) Prof. Dukha Bhagat
3 Ranchi Shri Ram Tahal Choudhary
4 Dhanbad Prof. Rita Verma
5 Jamshedpur Smt. Abha Mahto
6 Giridih Shri Ravindra Kumar Pandey
7 Godda Shri Pradeep Yadav
8 Singhbhum (ST) Shri Laxman Giluwa
Gujarat (Additional List)
Sl. No. Constituency Name Name of the Candidate
1 Kutch Shri Pushpadan Gadhvi
2 Surendranagar Shri Somabhai Gandabhai
3 Jamnagar Shri Chandresh Patel
4 Porbandar Shri Hari Bhai Patel
5 Amreli Shri Dilip Sanghani
6 Bhavnagar Shri Rajendra Sinh Rana
7 Dhandhuka (SC) Shri Rati Lal Verma
8 Patan (SC) Shri Mahesh Kanodi
9 Banaskantha Shri Hari Bhai Choudhary
10 Sabarkantha Smt. Ramilaben Bara
11 Dohad (ST) Shri Babu Bhai Katara
12 Godhra Shri Bhupendra Singh Solanki
13 Anand Shri Jai Prakash Patel (Babalbhai)
14 Chhota Udaipur (ST) Shri Ram Sinh Rathva
15 Baroda Smt. Jayaben Thakkar
16 Broach Shri Mansukh Bhai Vasava
17 Mandvi (ST) Shri Manish Patel
18 Bulsar (ST) Shri Mani Bhai Choudhary
Kerala (Additional List)
Sl. No. Constituency Name Name of the Candidate
1 Cannanore Shri O.K. Vasumaster
2 Badagara Shri K.P.Sreesan
3 Calicut Shri M.T. Ramesh
4 Manjeri Smt. Uma Unni KP.
5 Ponnani Shri N. Aravindan
6 Ottapalam (SC) Shri P.K. Velayudhan
7 Palghat Shri C. Udayabhaskar
8 Trichur Shri P.S. Sreeraman
9 Mukundapuram Shri Mathew Pylee
10 Mavelikkara Shri S. Krishnakumar
11 Kottayam Shri B. Radhakrishnan
12 Adoor (SC) Shri P.M. Velayundhan
13 Thiruvananthapuram Shri O. Rajagopal
Kerala assembly
Sl. No. Constituency Name Name of the Candidate
1 Vadakkanchery Sobha Surendran

 

 

 

 

 

 

 

 

Leave a Reply

Discover more from Jai Bharat Samachar

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading